• PLAN PRACY PSYCHOLOGA W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

Formy realizacji

Termin wykonania

Współpraca

Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnoza indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów.  Określenie zarówno mocnych stron uczniów, ich zainteresowań, predyspozycji, jak przyczyn niepowodzeń i trudności w funkcjonowaniu szkolnym.

1. Obserwacja uczniów podczas zajęć lekcyjnych.
          2. Indywidualne rozmowy z uczniami.
          3. Konsultacje z wychowawcami klas i nauczycielami.
          4. Kontakt z rodzicami.
          5. Stała współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Świdwinie.
          6. Prowadzenie zajęć integracyjnych, warsztatów profilaktycznych, pogadanek w klasach.
          7. Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.
          8. Prowadzenie badań socjometrycznych, ankietowych i innych.

Rodzice

Rozpoznawanie indywidualnych potrzeb rozwojowych, oraz edukacyjnych uczniów, zapobieganie zaburzeniom zachowania.

1. Analiza opinii i orzeczeń z poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, podjęcie działań zgodnie z zaleceniami, kontakt z Poradnią.
          2. Udzielanie nauczycielom informacji oraz wsparcia w zakresie uczniów, które wymagają specjalnych potrzeb edukacyjnych.
          3. Udział w spotkaniach zespołów klasowych.
          4. Dokonywanie wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania uczniów objętych kształceniem specjalnym.

Poradnia pedagogiczno-psychologiczna

Rodzice

Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień, oraz innych problemów dzieci.

1. Zajęcia dla uczniów z zakresu profilaktyki uzależnień, zachowań ryzykownych.
          2. Promowanie zdrowego stylu życia.
          3. Prowadzenie zajęć dla poszczególnych klas w celu zminimalizowania zachowań agresywnych, edukowanie uczniów w  zakresie bezpieczeństwa.
          4. Zapraszanie specjalistów na spotkania z rodzicami.

Wychowawcy klasowi

Rodzice

Współpraca z dyrekcją, pedagogiem szkolnym, wychowawcami, nauczycielami.

1. Stała współpraca z dyrekcją szkoły, konsultacje w sprawach uczniów i wszelkich spraw bieżących, również poprzez platformy internetowe.
          2. Współpraca z pedagogiem szkolnym, realizacja wspólnych założeń i działań.

Współpraca z rodzicami.

1. Indywidualne spotkania z rodzicami.
          2. Udzielania porad w rozwiazywaniu trudności wychowawczych.
          3. Wyjaśnianie przyczyn pojawiających się trudności szkolnych.
          4. Udzielenie porad i wskazówek odnośnie kontaktów z różnymi instytucjami pozaszkolnymi.
          5. Pomoc rodzicom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji, oraz uzdolnień uczniów.
          6. Wykorzystanie zasobów cyfrowych (platforma Librus) do komunikacji i kontaktów z rodzicami.
          7. Prowadzenie warsztatów rozwijających kompetencje wychowawcze.

Wychowawcy klas

Wspieranie nauczycieli, wychowawców w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

1. Udzielanie porad/wsparcia nauczycielom w zakresie interpretacji zachowań uczniów przejawiających trudności, oraz proponowanie metod wychowawczych postępowania z nimi.
          2. Stałe konsultacje, oraz współpraca, również poprzez platformy internetowe.
          3. Działania mediacyjne.
          4. Pomoc w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji oraz uzdolnień uczniów.

Wychowawcy klas

Prowadzenie zajęć psychoedukacyjnych, indywidualnych i grupowych.

1. Udzielanie wsparcia uczniom, indywidualne rozmowy.
          2. Konsultacje dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
          3. Podejmowanie interwencji w trudnych sytuacjach szkolnych, wychowawczych, emocjonalnych i innych.
          4. Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych.
          5. Prowadzenie zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne dzieci.
          6. Prowadzenie zajęć rozwijających świadomość rynku pracy i wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej dla klas 7-8,
          7. Prowadzenie zajęć rozwijających świadomy odbiór i poruszanie się w mediach społecznościowych.

Doskonalenie zawodowe.

1. Współpraca z psychologami z innych szkół, oraz specjalistami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
          2. Udział w wewnątrzszkolnych i pozaszkolnych formach doskonalenia zawodowego ( szkolenia, kursy).
          3. Regularny udział w superwizjach.

Wedle zapotrzebowania

Prowadzenie dokumentacji w/w działalności.

Magdalena Sobieraj