• Historia szkoły

        • W budynku szkolnym przy ulicy Kościelnej w czasie wojny koszarowało wojsko. Sam budynek nie był uszkodzony, brakowało szyb w niektórych izbach, a pomieszczenia były bardzo zniszczone, gdy w drugiej połowie lipca 1945 roku przybył do Sławoborza organizator i pierwszy kierownik szkoły Stanisław Spychalski. W organizowaniu oświaty pomagali mieszkańcy wsi wraz z komendantem wojennym por. Wacławem Pelcem oraz wójtem gminy Bernardem Majchrzakiem.

          Lekcje rozpoczęto w końcu sierpnia 1945 roku. Szkoła miała tylko 1 nauczyciela i klasy od I do VI:

          • w klasie I - 11 uczniów,
          • w klasie II i III - 26 uczniów
          • w klasie  IV i V - 23 uczniów
          • w klasie VI - 18 uczniów.

          3 września 1945 r. w szkole zatrudnił się drugi nauczyciel - Robert Grzywacz, a w lutym 1946r. przybyła trzecia osoba - Józef Łuc. W październiku 1945 roku działał już Komitet Rodzicielski, który wspierał szkołę w organizowaniu wszystkich uroczystości szkolnych. Od początku swego istnnienia szkoła nosiła imię Tadeusza Kościuszki.

          W styczniu 1946 roku uruchomiono bibliotekę szkolną. Pierwsze egzemplarze 75 sztuk, pochodziły od kolegów gimnazjalnych kierownika szkoły i zostały przywiezione z Wrocławka, część podarowali rodzice uczniów.

          W pierwszym powojennym roku szkolnym do szkoły w Sławoborzu uczęszczały dzieci zamieszkałe w: Sławoborzu, Rokosowie, Lepinie, Ślepcach, Ciechanowie, Słowenkowie i Sidłowie.

          Rok szkolny zakończył się dnia 27 czerwca 1946 roku. Pierwszych 14 absolwentów ukończyło szkołę. Szkoła w Sławoborzu rozwijała się.Wzrastała liczba uczniów w poszczególnych klasach, zatrudniali się nowi nauczyciele. Od 1945r. do 1954r. jej kierownikiem był Stanisław Spychalski, który z dniem 1 października 1954r. został powołany na stanowisko kierownika Wydziału Oświaty w Świdwinie.

          W roku szkolnym 1954/55 obowiązki kierownika szkoły pełnił przez dwa miesiące Kazimierz Kalinowski, od listopada do stycznia 1955r. Marta Bielecka. Od stycznia 1955r. do 1970r. szkołą kierował Jan Kwiatkowski.

          Do lat 60-tych szkoły na terenie gminy mieściły się w budynkach poniemieckich. Nie posiadały pomieszczeń do nauczania fizyki i chemi, sali gimnastycznej.Sale lekcyjne ogrzewano piecami, nie było kanalizacji, toalety znajdowały się na zewnątrz budynków. 

          16 stycznia 1966r.  oddano do użytku nową szkołę przy ulicy Lipowej z 8 izbami lekcyjnymi, z sala gimnastczną, pracowniami do fizyki i zajęć praktycznych, świetlicą, biblioteką oraz trzema pomieszczeniami socjalnymi.

          W starym budynku przy ulicy Kościelnej przeprowadzono remont i urządzono w nim 4 izby lekcyjne, pomieszczenie na zajęcia pozalekcyjne oraz pracownię fotograficzną. Zlikwidowano ogrzewanie piecowe, a szkołę wyposażono w urządzenia sanitarne. 

          Dnia 1 września 1973r. dotychczasowa szkoła podstawowa rozpoczęła funkcjonowanie jako Zbiorcza Szkoła Gminna. Na uroczystość otwarcia przybyli Inspektor Oświaty i Wychowania w Świdwinie Lucjan Strzelecki, władze administracyjne powiatu i gminy Sławoborze. Po przemówieniu okolicznościowym nastąpiło odczytanie aktu powołania Zbiorczej Szkoły Gminnej w Sławoborzu.

          W latach 1976-78 obnizono stopień organizacyjny szkół ośmioklasowych na terenie gminy, a młodzież dowożono do Sławoborza. Szkoły te stopniowo ulegały całkowitemu zanikowi. Najpóźniej zlikwidowano szkołe w Mysłowicach. 

          W 1989 roku miało miejsce ważne wydarzenie dla szkoły. W czerwcu tegoż roku placówka otrzymała sztandar. Uroczystość miała wyjatkową oprawę. Liczni fudatorzy tego niezwykłego daru zostali uwiecznieni na pamiątkowych gwoździach umieszczonych na drzewcu proporca. W ich imieniu przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego, pan Wiesław Sereda, przekazał sztanda pani dyrektor Krystynie Rogalskiej.

          W 1995 ruku nastąpiło otwarcie nowo dobudowanego skrzydła szkoły. Pan dyrektor Ryszard Rozwadowski poinformował wszystkich zgormadzonych na uroczystości, że szkoła powiększyła się o trzy sale lekcyjne, szatnie i hol. Aktu przecięcia dokonał wicekurator Andrzej Derkacz. Nastepnie ks. Józef Turkiel poświecił gabinety.

          Od 1999 roku w wyniku reformy placówka została zreorganizowana. Szkoła podstawowa i gimnazjum zaczyna funkcjonować jako Zespół Szkół Publicznych w Sławoborzu. Zrodził się pomysł dalszej rozbudowy budynku gdzie ma powstać hala sportowa wraz z gabinetami dydatycznymi. W marcu 2005r. zostaje wbudowany kamień węgielny pod budowę i inwestycja nabiera tempa. W październiku 2008r. nastąpiło uroczyste otwarcie hali sportwowej, a uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej mogli cieszyc się pięknymi, przestronnymi gabinetami lekcyjnymi, usytuowanymi na piętrze nowego budynku.

           

          Zmiany dokonały się również wokół budynku, bo oto 16 listopada 2010r. uczniom Zespołu Szkół Publicznych przekazano w użytkowanie nowoczesny kompleks boisk sportowych "orlik", a dla najmłodszych uczniów udostępniono plac zabaw. 

          Obecnie placówka oświatowa w Sławoborzu to Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kosciuszki.

          Funkcję dyrektora na przestrzeni 70 lat pełnili:

          Stanisław Spychalski 1945-1954

          Jan Kwiatkowski 1954-1970

          Andrzej Idziniak 1970-1981, 1984-1988

          Eward Łuc 1981-1984

          Krystyna Rogalska 1988-1990

          Ryszard Rozwadowski od 1990 do chwili obecnej

           

          Hymn Szkoły

          O Kościuszko szkoły mej patronie

          Nasz uczniowski żywot Ciebie czci.

          Jesteś dzisiaj wodzem w naszym gronie,

          Ty otwierasz  domu wiedzy drzwi.

           

          Ty prowadzisz nas jak kosynierów,

          Zamiast w bój - w nauki bystry prąd.

          Nie zbłądzimy z obranego celu,

          Wyniesiemy mądrość z wiedzą stąd.

          ref:

          Polska szkoło ma, piękna szkoło ma,

          Pod patronem rycerza wielkiego

          Polska szkoło ma, piękna szkoło ma,

          Ty nas uczysz języka polskiego,

          Polska szkoło ma, piękna szkoło ma,

          Ty wiedzą bogatą nas żywisz.

          Polska szkoło ma, piękna szkoło ma,

          Ty prawych Polaków z nas czynisz.

                                                             Autor: Gustaw Szawioła