• Zajęcia z przyrody

• W ramach projektu unijnego realizowane jest kółko przyrodnicze dla chętnych uczniów z klasy 4b i 5b. Celem zajęć jest wprowadzenie uczniów w świat przyrody, przedstawienie podstawowych zasad zachodzących w przyrodzie, rozwijanie ciekawości przyrodniczej poprzez doświadczenia i obserwacje oraz nauka szacunku wobec natury. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy dzieci mają coraz mniejszy kontakt z przyrodą. Kiedyś  wracając ze szkoły oprócz rozmów z kolegami, oglądaliśmy kwiaty, drzewa, spojrzeliśmy w górę, bo właśnie leciał klucz ptaków. Teraz większość młodych ludzi nie zwraca na to uwagi. Najczęściej idą z telefonem w ręku, bo pewnie w nim mają ciekawsze tematy niż „jakaś tam przyroda”. Ale przyroda to wszystko, co nas otacza, czyli my, inni ludzie i cała reszta.  Dlatego też ważna rola nas samych, czyli dorosłych, aby nauczyć dzieci wrażliwości na otaczający nas świat, nauczyć obserwacji, zadawania pytań i wyciągania wniosków. Oprócz domu rodzinnego, sprzyjającym ku temu miejscem jest także szkoła i chociażby dodatkowe zajęcia, które  różnią się od typowej lekcji przede wszystkim elastycznym dopasowaniem treści i metod do poszczególnych uczniów. Na tych zajęciach dzieci zdobywają wiedzę w sposób przyjemny, nie trzeba gonić z materiałem, można wykonać działania, na które często na lekcji zwyczajnie nie ma czasu, bo treści jest więcej niż zadań praktycznych.

Dlatego uczniowie na kółku przyrodniczym poznają przyrodę, ale też własny organizm poprzez obserwację. Za nami już 5 miesięcy takich spotkań, a w trakcie nich uczniowie poznali budowę i zasadę  działania  mikroskopu, mikroskopowali na preparatach gotowych, zobaczyć np. wycinek z żołądka kota – niesamowite! Po preparatach gotowych przyszedł czas na samodzielne wykonywanie preparatów – obserwacja liści spichrzowych cebuli, ziaren skrobi w bulwie ziemniaka, włosków parzących pokrzywy, aparatów szparkowych  w liściu trzykrotki, włosa z cebulką, w końcu obserwacja żyjątek w kropli wody ze stawu. Punktem kulminacyjnym  było założenie  hodowli pantofelków, a następnie obserwacja tych mikroorganizmów pod mikroskopem. Wyszło idealnie, a oprócz pantofelków zostały znalezione także okrzemki. Innym ciekawym tematem były zajęcia z wykorzystaniem kurczaka (surowego i ugotowanego), aby omówić budowę organizmu zwierzęcego: szkielet, właściwości tkanki mięśniowej, znaczenie ścięgien, budowę żołądka, serca i tchawicy. Duże znaczenie miało też poznanie roli szpiku kostnego, zwłaszcza w odniesieniu do człowieka (krew, białaczka i dawca szpiku). Czynności życiowe organizmów uczniowie poznawali na przykładzie drożdży, które  przeprowadzały fermentację i pompowały balony dwutlenkiem węgla (oczywiście tam, gdzie był cukier). A teraz zbliżająca się wiosna jest okazją aby  wyjść na zewnątrz i zaczerpnąć świeżego powietrza, czując budzącą się przyrodę. Już pierwsza wycieczka za nami. Odwiedziliśmy kwiaciarnię i dzięki uprzejmości właścicielki – pani Agacie, dowiedzieliśmy się o budowie i wymaganiach życiowych roślin kwiatowych. Nacieszyliśmy oczy kolorami, a nos zapachami i stało się  radośniej. Teraz tylko czekamy na ciepłe dni, aby ruszyć w teren i w pełni cieszyć się  rozkwitem natury. Oby do wiosny!

Zakończyły się zajęcia z kółka przyrodniczego dla klasy 4b i 5b prowadzone przez p. Iwonę Chmal- Mazurek. Ten rok obfitował w wiadomości  przyrodnicze, zarówno w formie prezentacji, jak i zajęć praktycznych czy też obserwacji. Słoneczny maj pozwolił nam na wycieczki, podczas których mogliśmy poczuć przyrodę wszystkimi zmysłami. A teraz przed nami dwa miesiące beztroski, odpoczynku i zabawy. Spędzajmy jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, w sąsiedztwie naszej pięknej przyrody. Udanych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu!